Maria i Piotr Bugajscy, 34-450 Krościenko nad Dunajcem, ul. Sobieskiego 65A, tel. 608470804

Noclegi w Pieninach | Krościenko nad Dunajcem

Atrakcje w Pieninach

Pasmo górskie Pieniny zajmuje drugie miejsce pod względem atrakcyjności regionów turystycznych i odwiedzalności turystów w Polsce. Rokrocznie sprowadzają turystów z całego kraju i z zagranicy oferując ciekawe atrakcje turystyczne w Pieninach. Pasmo górskie Pieniny zachęca piękna pogoda w ciągu całego roku. Mamy nadzieję, że informacje na stronie zachęcą Państwa do wizyty w Pieninach.

Piękne Pieniny

Pieniny są bardzo malowniczym łańcuchem górskim, który rozpościera się od Tatr na północny zachód. Łańcuch górski Pienin, charakteryzuje się wapiennymi ścianami, które sa nagie i czyściutkie. Gdyby nie istniały Pieniny, ludzie nie mieli by gdzie odpoczywać, nie były by tez dostępne dla turystów atrakcje turystyczne w Pieninach, a mieszkańcy Pienin nie zarabialiby z własnej gospodarki. W Pieninach Polskich warto jest zobaczyć oraz zwiedzić słynny a także przepiękny wąwóz Homole, który nie tylko swoja nazwą, ale i też własnym pięknem przyciąga wielu ludzi. Jest on niezwykle stromym i wysokim wąwozem, a jego przepiękne ściany sięgają nawet do dwustu lub trzystu metrów. Ściany tego wąwozu, porośnięte są różnymi gatunkami ziół, oraz kwiatów, są także otulone płaszczem mchu oraz porostów. Na całym terenie wąwozu Homole, są wodospady, a jest ich całe mnóstwo, na skałach wytwarzają one zbiorniki z wodą. Warto też jest w Pieninach zobaczyć ich Pieniński Park Narodowy, który powstał w 1932 roku, mieści on w sobie jedyną w swoim rodzaju przyrodę, oraz prześliczny krajobraz. Idąc na trzy korony, zobaczymy piękno Parku Narodowego, jest tam także duża tablica, na której możemy spokojnie przeczytać historię sięgajacą lat utworzenia Parku Narodowego, są tam też wymienione wszystkie gatunki zwierząt.

Zamek Pieniński na Górze Zamkowej

Kto nie był jeszcze w Pieninach, to nie wie co traci, ponieważ traci bardzo wiele a także czekajace na niego atrakcje turystyczne w Pieninach. Na Górze zamkowej w Pieninach, znajdują się ruiny Pienińskiego zamku, który wybudowany został po najezdzie Tatarów w roku 1241. Zamek Pieniński został wybudowany przez Bolesława Wstydliwego, był on prezentem dla jego żony, która na imię miała Kinga. Miała ona w tym zamku bardzo dobre schronienie, gdy zaczął się najazd Tatarski, ukrywała się tam razem z siostrami zakonnymi. Na górze Zamkowej znajduje się Sztuczna Grota, która została tam wykuta w roku 1904, ustawiono w niej pomnik Błogosławionej Kingi. Te niezwykłe historie tego zamku sprowadzają wielu turystów. Warto też jest odwiedzić Rezerwat Biała Woda, znajduje się on w Pieninach Małych, jest to barwne miejsce potoku doliny Biała Woda. Otóż rezerwat ten posiada bardzo piękny krajobraz skał wapiennych. Natomiast w rezerwacie tym, można znalezć piękne turnie, a także bloki skalne między którymi tworzy potok ten bardzo uroczy przełom, który nazywa się Międzyskały. Nadał on kształt, kragłych oraz gładkich koryt w skałach wapiennych. Turyści, często piją wodę z tego koryta, zwłaszcza podczas ciepłych, letnich dni.

Spływ Dunajcem w Pieninach

Spływ Przełomem Dunajca to coś niesamowitego dla nas co możemy odczuć na własnej skórze. Otóż przełom Dunajca, możemy rozdzielić w gruncie rzeczy na trzy etapy. Pierwszym etapem jest Przełom Czorsztyński, gdzie dno kotliny zgłębia się do szerokości trzystu metrów. Drugim odcinkiem jest strefa między Niedzicą a Czerwonym Klasztorem o rozległosci dna siedemset metrów. Trzecim odcinkiem jest strefa, gdzie zaczyna się ona w Sromowcach Niżnych a kończy się w Kroscienku nad Dunajcem. Ten etap jest ponad wszystko najbardziej barwny. Spływ Dunajcem to ważne atrakcje turystyczne w Pieninach. Spływ Dunajcem zaczyna się od miejscowości Sromowce, silne nurty Dunajca, spiętrzają fale, natomiast w niektórych miejscach na rzece tej woda niezwykle spokojnie płynie. Jest to naprawdę niezwykła przygoda, spływ taki na Dunajcu odbywa się na łodziach flisackich, i daje nam niezapomniane wrażenia oraz wielką przygodę. Podczas spływu Flisacy snują swoje opowieści o Pieninach, oraz atrakcjach turystycznych jakich jeszcze nie znamy. Zwracają także naszą uwagę na różne miejsca na rzece Dunajec. Natomiast ci którzy boja się wody, maja niezapomniane wrażenia z takiego spływu, ponieważ fale tej dużej rzeki uderzają o burty łodzi, a na moment milkną i płyną sobie spokojnie. Niektórzy turyści będąc na łodziach robią zdjęcia, a niektórzy filmują całą tą sytuację. Najlepiej jest płynąć, wtedy gdy pogoda nam dopisuje i jest piękna wiosna lub upalne dni lata.

Czerwony Klasztor w Pieninach

Jedną z atrakcji turystycznych Pienin jest Czerwony Klasztor, który jest połączony ze Sromowcami Niżnymi. W roku 2006 została obok klasztoru wybudowana wisząca kładka. Historia tego klasztoru sięga 1319 roku, gdzie klasztor ten wybudował Kokosz, który został natchniony łaską Bożą by odpuścić grzechy, sprowadził on do niego braci Kartuzów. W klasztorze tym mnisi, prowadzili się bardzo skromnie, żyli oni z jałmużny i z ziemi którą uprawiali. Nie jednego turystę, który przybędzie do Pienin, żeby podziwiać atrakcje turystyczne w Pieninach, zaciekawi historia czerwonego klasztoru. Natomiast z czasem dalszych lat, klasztor ten rósł z mądrości oraz zaradności mnichów. Czerwony Klasztor stoi po słowackiej stronie Pienin. Natomiast Jan Hus w roku 1414, został spalony, przez to iż domagał się on, wcielenia nakazów ewangelii oraz przez to uzdrowienia Kościoła. Otóż w Czerwonym klasztorze, zakonnicy poszukiwali eliksiru życia. Klasztor ten zamieszkiwany był poprzez mnichów w dwóch etapach, czyli przez kartuzów a pózniej przez kamedułów. Historia tego klasztoru sięga wieku piętnastego, z czasem on podupadał, aż mnisi przeprowadzili się do Polski. Historia tego klasztoru jest bardzo niezwykła, oraz wzruszająca, aby ją całą poznać trzeba temu poświęcić wielu godzin uwagi oraz zaczerpnąć świerzego powietrza przy jego opowieściach, w Górskich Pieninach.

Krościenko nad Dunajcem

Krościenko nad Dunajcem jest miejscowością turystyczną, doskonałą bazą wypadową do wycieczek w Pieniny, Gorce i Beskid Sądecki. W miasteczku znajduje się także jedna z końcowych przystani spływu Dunajcem. Z Krościenka można wybrać się na wyprawę do Polskiej i Słowackiej części Pienińskiego Parku Narodowego, na Turbacz czy Prechybę. Niedaleko jest również do Jeziora Czorsztyńskiego, nad którym górują zamki w Niedzicy i Czorsztynie. Krościenko nad Dunajcem od wschodu graniczy z turystycznym miastem Szczawnica, od strony południowej i zachodniej z gminą Czorsztyn, od strony północnej z gminą Łącko i gminą Ochotnica Dolna. Siedzibą Urzędu gminy jest Krościenko nad Dunajcem.

Krościenko nad Dunajcem - fragment Rynku
Krościenko nad Dunajcem - fragment Rynku

Spływ Dunajcem: widok na Trzy Korony i Facimiech
Widok ze spływu, który ma swój koniec w Krościenku nad Dunajcem

Rezerwat przyrody Wąwóz Homole
Rezerwat przyrody Wąwóz Homole

Zamek w Niedzicy
Zamek w Niedzicy

Słynna reliktowa sosna na Sokolicy
Słynna reliktowa sosna na Sokolicy

Przełom pieniński - widok z Sokolicy
Przełom pieniński - widok z Sokolicy

Maria i Piotr Bugajscy, 34-450 Krościenko nad Dunajcem, ul. Sobieskiego 65A, tel. 608470804